V tejto sekcii nájdete programy vhodné pre dospelých.
Programy sú prispôsobené tejto vekovej kategórii vo forme náučných “dokumentárnych” videí. Vyberte si spomedzi programov
zo sveta vesmíru a prírody. Časy programov sú orientačné a vždy pred a po programe nasleduje
krátka diskusia s lektorom. Každý program Vás na úvod vezme zažiť plavbu vesmírom alebo podmorským svetom.
Ukážeme si jednotlivé planéty, hmloviny, či galaxie a na záver programu si vychutnáme štart rakety a odlet do vesmíru/prírody.
“Vyberte si program podľa vlastného výberu, alebo nechajte výber na nás”
Dĺžku programov je možné ľubovoľne meniť podľa Vašich potrieb – skracovať, predlžovať, či doplniť o výklad lektora. V prípade individuálnych požiadaviek nás neváhajte kontaktovať.
Program Slnečná sústava nás prevedie našim hviezdnym systémom. Začína pri Slnku. Povieme si mnohé informácie o našej najbližšej hviezde – ako je od nás ďaleko, aká je veľká, či akú má hmotnosť a celkový podiel hmoty v Slnečnej sústave. Zistíme tiež ako je možné, že nám Slnko dáva teplo a svetlo, a teda si posvietime na jeho chemické zloženie a vnútorné procesy. Neskôr poputujeme ku každej planéte Slnečnej sústavy. Naučíme sa nielen mnohé informácie o ich povrchu, počte mesiacov, zložení, dĺžke roka, či dňa a noci, ale mnohé zaujímavosti, o ktorých ste azda ani netušili. Záverom si predstavíme objav exoplanét.
Dĺžka: 30 minút
V tomto programe budeme hľadať tie najodvážnejšie otázky nielen o vesmíre, ale aj o nás samých. samozrejme, odpovede nie sú zďaleka jednoduché. Poznáme vôbec odpovede na to, ako vznikol vesmír? Či ako zanikne? Ako ďaleko sme sa doposiaľ v zodpovedaní týchto otázok dostali? Ako vznikol vesmír a aký je starý? Čo je to Veľký tresk a ako sa vesmír vyvíjal ďalej? Ako vyzerá tá najstaršia snímka vesmíru? Zistíme ako vznikali prvé elektróny, atómy, prvé chemické prvky a načrieme aj do vnútra hviezd. Zistíme kedy vznikali prvé hviezdy, ako sa formovala Slnečná sústava, či galaxie.
Dĺžka: 25 minút
Kométy sú vskutku zaujímavé objekty. Nájdeme ich v Slnečnej sústave a niektoré sú od nás naozaj veľmi ďaleko. Čo sú to teda kométy a odkiaľ pochádzajú?Zaujímavosťou je, čo si ľudia o kométach na oblohe mysleli ešte predtým, než ich začali vedecky skúmať. Dozvieme sa tiež aké sú kométy veľké, kam až môže siahať ich chvost a ako vôbec vzniká. V druhej časti sa naučíme, že “padajúce hviezdy” vlastne nie sú padajúce hviezdy, ale úlomky kameňov a prachu po obehu rôznych komét, či asteroidov. Aký je rozdiel medzi meteorom, meteoroidom a meteoritom?
Dĺžka: 25 minút
Našou najbližšou hviezdou je Slnko – a práve pri nej začína tento program. Zistíme mnohé zaujímavosti nielen o našom Slnku, ale aj o ostatných hviezdach. Ako vznikajú hviezdy, koľko rokov sa dožívajú, do akých skupín ich delíme a čo sa stane po “smrti” hviezd? Všetko zistíme v tomto programe. V druhej časti sa dostávame do úžasného sveta čiernych dier. Načrieme do histórie uvažovania o čiernych dierach, ukážeme si aké sú neuveriteľne obrovské a hmotné, rozdelíme ich do skupín a dostaneme sa až ku hranici, od ktorej už niet úniku.
Dĺžka: 25 minút
V programe zameranom na výskum vesmíru sa dozvieme veľa poznatkov o tých najúspešnejčších a najprelomovejších výskumných misiách. Začíname prvým strojom, ktorý ľudí vyniesol do vzduchu a končíme pri plánovných misiách dobudúcna. Dozvieme sa o vôbec prvej ľuďmi vypustenej družici, o vzniku NASA a jej prvých vesmírnych programoch. Nevynecháme samozrejme lety Apollo, či slávnu flotilu tých najväčších raketoplánov a program Space Shuttle. Pozrieme sa aj na tie najväčšie ďalekohľady, ktoré kedy skúmali vesmír, napríklad Hubblov vesmírny ďalekohľad a nevynecháme ani ISS – Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Na záver si posvietime na misie plánované v najsledujúcich rokoch alebo na slávny Space X Dĺžka: 30 minút
Na začiatku programu nazrieme pod morskú hladinu. Spoznáme nielen bohatý život, ktorý sa tam ukrýva, ale dozvieme sa aj množstvo zaujímavých informácií o vode – vedeli ste, koľko soli obsahuje morská voda? A prečo je vôbec morská voda slaná a Zem má pri pohľade z vesmíru modrú farbu? V ďalšej časti tohto programu sa presunieme k otázkam, ako funguje kolobeh vody v prírode. Ako sa mení jedno skupenstvo na druhé, čo je to rosný bod, ako vznikajú oblaky a ako ich delíme? Zistíme tiež, že oblaky sa nenachádzajú len na našej planéte a poputujeme aj k iným planétam našej Slnečnej sústavy. A na záver si vychutnáme kultúrnu a prírodnú rozmanitosť našej planéty Zem. Dĺžka: 30 minút